Dlaczego kawa pobudza? - Czyli jakim cudem kawa ma na nas wpływ

2023-01-27
Dlaczego kawa pobudza? - Czyli jakim cudem kawa ma na nas wpływ

Lubisz kawę? Jesteś od niej uzależniony? Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy o poranku? Dowiedz się, dlaczego tak właśnie jest.

Kawa od lat jest najchętniej przyrządzanym napojem, zarówno rano, jak i w innych porach dnia. Jak zatem dzieje się to, co możesz codziennie obserwować, czyli pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka? Dzięki kofeinie. Dowiesz się również z tego tekstu, jakie mogą być negatywne skutki picia kawy oraz jak kawa wpływa na organizm człowieka w ogóle i co z tego wynika.

Co się dzieje w organizmie po wypiciu kawy?

Jak zatem reaguje Twój organizm na spożycie kawy? Na ten temat krąży mnóstwo przeróżnych mitów i półprawd, więc po kolei… Kawa ma dość intensywne działanie na organizm każdego człowieka — dzieje się tak, ponieważ znajdująca się w niej kofeina to mocny środek pobudzający. To, co dzieje się w organizmie człowieka po wypiciu kawy, można przedstawić w kilku punktach.

 1. Wzrost ciśnienia oraz tętna;
 2. Zmniejszenie senności;
 3. Poprawa skupienia i koncentracji;
 4. Rozszerzenie źrenic oraz przyśpieszenie produkcji hormonów;
 5. Zwiększenie wytwarzania serotoniny;
 6. Przyspieszenie metabolizmu komórkowego;
 7. Działanie moczopędne.

Codziennie picie kawy ma właściwości zdrowotne i jeśli tylko nie przekroczysz zalecanych ilości, to będzie miała ona świetny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego kawa nas pobudza?

Wiele osób zadaje pytanie, czy kawa pobudza? Oczywiście, że tak. Wynika to z działania silnej substancji, jaka jest zawarta w kawie kofeina. Zatem, jak działa kofeina?

Kofeina jest substancją, która należy do grupy metyloamin i określana jest jako alkaloid purynowy. Po pierwsze przenika ona z przewodu pokarmowego do krwi i w ciągu 30 do 120 minut osiąga w niej maksymalne stężenie. Krążąc z nią po całym organizmie, wywołuje liczne skutki. Między innymi jest to blokowanie receptorów adenozyny. To w konsekwencji skutkuje zwiększeniem wydzielania się takich neuroprzekaźników jak:

 • adrenalina;
 • dopamina;
 • serotonina.

To właśnie one odpowiadają za to, że po kawie czujesz przypływ energii, przypływ chęci do działania i przypływ dobrego samopoczucia. I to jest jeden z powodów takiej popularności kawy, oprócz oczywiście jej fantastycznego smaku.

Czy rodzaj kawy ma znaczenie na nasze zachowanie?

Zasadniczo każda kawa ma podobne działanie jednak poszczególne gatunki oraz sposób jej przyrządzania ma ogromny wpływ na ilość zawartej w filiżance kofeiny.

Zaczynając od najmniejszej ilości kofeiny, pierwsza na liście jest kawa rozpuszczalna. Następnie jest to kawa parzona, gdzie kofeiny może być nawet dwa razy więcej. Najmocniejsze jest oczywiście espresso, ale taki rodzaj kawy pije się w malutkich filiżankach, co powoduje, że dawka kofeiny może być mniejsza niż w kubku kawy parzonej.

Duże znaczenie ma również konkretny gatunek kawy. Mniejszą ilością kofeiny odznacza się na przykład kawa Arabica, której wspaniałe rodzaje oferuje kawa Vaspiatta. Na drugim końcu skali jest tutaj kawa Robusta, która może mieć dwa, a nawet cztery razy więcej ten substancji. Ogólna zasada mówi też, że im mocniej jest kawa palona, tym mniej w niej pozostało kofeiny. Często stosowane są także mieszanki Arabici i Robusty, których wyśmienite rodzaje znajdziesz pod marką kawa Segafredo czy kawa Bazzara.

Negatywne skutki picia kawy

Kawa a zdrowie to bardzo ważny i złożony temat. Negatywny wpływ kawy na organizm człowieka możesz jednak wyeliminować lub poważnie ograniczyć. Tutaj najważniejsze jest zachowanie umiaru, który wskazany jest właściwie przy spożywaniu wszystkich pokarmów i napojów. Zróżnicowana dieta jest podstawą dobrego odżywiania się.

Jeżeli jednak Twoje spożycie kawy będzie nadmierne lub cierpisz na schorzenia serca, lub nerek to mogą pojawić się pewne negatywne skutki spożywania kawy. Zalecana dzienna dawka kofeiny to 400 mg. Taka ilość odpowiada mniej więcej 5 filiżankom kawy. Przestrzeganie tego zalecenia pozwoli Ci cieszyć się wybornym smakiem Twoje ulubionej kawy, czyli na przykład kawy Kimbo, bez obaw o swoje zdrowie.

Oczywiście, jeżeli jesteś smakoszem i spożywasz jej duże ilości, pomyśl o kawie bezkofeinowej. Dzięki temu nawet przy znacznie większych dawkach kawy codziennie nie będziesz odczuwał negatywnych skutków. Będzie także mógł spokojnie napić się kawy wieczorem, nie martwiąc się, czy uda Ci się potem zasnąć. Dobra kawa bezkofeinowa nie różni się w smaku w żaden sposób od tej, która ją zawiera. Możesz także pić kawę na zmianę rano zwykłą – z kofeiną, a wieczorem tą bezkofeinową. W ten sposób przez cały dzień smak kawy będzie Ci towarzyszył przy Twoich zajęciach.

Pamiętaj, że kawy nie powinny spożywać kobiety w ciąży lub należy spożywać tylko minimalne ilości. Uderzenia gorąca po wypiciu kawy mogą się nasilać, więc kobiety podczas menopauzy powinny obserwować takie reakcje i odstawić kawę, jeśli tak właśnie reagują.

Gdzie jeszcze możesz znaleźć kofeinę?

Jeżeli kawa nie jest Twoim ulubionym napojem, to oczywiście kofeinę możesz znaleźć także, gdzie indziej. Są to produkty i owoce takie jak:

 • ziarna kawowca;
 • kakao;
 • czekolada;
 • guarana;
 • orzechy Kola;
 • Coca-Cola;
 • zielona herbata;
 • czarna herbata;
 • Yerba Mate.

Jeśli jednak Twój brak zainteresowania kawą wynika z tego, że nigdy nie próbowałeś dobrej kawy, to od tego właśnie powinieneś zacząć. W tym celu zamów produkt, jakim jest kawa Lavazza, od jednego z najlepszych włoskich jej producentów, jakim jest Luigi Lavazza. Na tej kawie z pewnością się nie zawiedziesz i szybko staniesz się jej wielkim fanem. Odkryj zatem pozytywny wpływ kawy na organizm człowieka i ciesz się jej działaniem oraz cudownym smakiem!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel