Jakie są najpopularniejsze rodzaje kawy?

2022-12-28
Jakie są najpopularniejsze rodzaje kawy?

Do wyboru masz kawę ziarnistą, mieloną, rozpuszczalną, bezkofeinową, a także różne rodzaje kapsułek do kawy. Poza tym w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów ziaren kawy różniących się od siebie krajem pochodzenia, czy stopniem wypalenia. Sporo tego! Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Dla ułatwienia przedstawiamy Ci najpopularniejsze rodzaje kawy.

Jakie są rodzaje Espresso?

Jakie znasz rodzaje kaw z ekspresu? Klasyka gatunku to espresso, czyli aromatyczna kawa bez żadnych dodatków, która z reguły podawana jest w małych filiżankach. Istnieje kilka rodzajów kaw espresso:

  • Doppio – jest to podwójne espresso, ponieważ do jego przygotowania potrzebujesz 2 razy więcej wody oraz świeżo zmielonej kawy ziarnistej (lub gotowej kawy mielonej dobrej jakości).
  • Lungo – czyli espresso, do którego dolewa się 2 razy więcej wody.
  • Ristretto – w przeciwieństwie do lungo, do przygotowania ristretto używa się 2 razy mniej wody.
  • Romano – orzeźwiająca espresso, do którego dodaje się kilka kropli cytryny (a brzegi filiżanki, w której jest podawane, przeciera się skórką z cytrusów).

Café Frappé — czy to odpowiednik dla osób wolących zimną kawę?

Skąd pojawił się pomysł na to, że kawa może być dobra również na zimno? W końcu raczej mało kto przepada za napojem, który zdążył wystygnąć. Café Frappé to coś zupełnie innego. Pierwszy raz pojawiła się w drugiej połowie XX wieku, kiedy to mężczyzna zajmujący się sprzedażą shakerów chciał użyć go do zrobienia kawy. Wystawca nie miał pod ręką wrzątku, więc zalał kawę rozpuszczalną zimną wodą. Tak właśnie powstało Café Frappé, które jest popularne do dziś.

Możesz przygotować je w prosty sposób. Potrzebna Ci będzie dobrej jakości kawa rozpuszczalna (np. Gevalia Iced Cappuccino), zimna woda, mikser do frappe (możesz zastąpić go blenderem, a nawet zwykłym słoikiem) oraz wysoka szklanka.

Tak przygotowana kawa będzie dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli chcesz napić się czegoś orzeźwiającego i dodającego energii.

Caffe Latte czy Flat White? Jaka jest różnica?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to te same kawy. W końcu Caffe Latte to jeden z najpopularniejszych rodzajów kaw mlecznych nazywanych białymi. Faktycznie, obie kawy są przygotowywane na bazie espresso z dodatkiem mleka. Na tym kończą się podobieństwa, ponieważ Caffe Latte i Flat White są przygotowywane i podawane w inny sposób.

Flat White to najprościej mówiąc, espresso zmieszane ze spienionym mlekiem. Smak takiej kawy jest bardziej wyrazisty w porównaniu do Caffe Latte. Poza tym jest ona serwowana w filiżance o pojemności 165 ml.

Z kolei w Caffe Latte dominuje delikatny smak mleka, którego jest więcej niż espresso (idealne proporcje to ⅓ kawy i ⅔ mleka).

Przy czym zarówno do zrobienia dobrego Flat White, jak i Caffe Latte potrzebujesz espresso. Możesz przygotować je z kawy mielonej lub wybrać spośród różnych rodzajów kawy ziarnistej. Dobrym wyborem będzie kawa 100% Arabica np. Bontadi 100% Arabica, która powstaje we włoskiej rodzinnej palarni z długoletnią tradycją.

Jakie są typy czarnej kawy?

Wolisz kawę czarną bez dodatku mleka? W takim razie warto dowiedzieć się, co masz do wyboru. Jedną z najpopularniejszych czarnych kaw jest Americano (choć nie każdy Włoch uznaje je za prawdziwą kawę). Jest to inaczej przedłużone espresso, czyli takie z dodatkiem gorącej wody.

Innym popularnym typem czarnej kawy jest Lungo. Podobnie, jak Americano zawiera więcej wody. Jednak nie trzeba jej dolewać, ponieważ większą objętość uzyskuje się, dzięki dłuższemu parzeniu kawy.

Jeśli należysz do miłośników aromatycznej czarnej kawy, a jednocześnie masz ochotę na coś w rodzaju kawowego deseru, powinna spodobać Ci się kawa po wiedeńsku. Jest to mocny napar kawowy serwowany z dodatkiem kostek gorzkiej czekolady, bitej śmietany i posypki.

Żeby urozmaicić smak małej czarnej, nie musisz dolewać do niej mleka, czy dosypywać cukru. W poszukiwaniu czegoś, co Cię zaskoczy, sięgnij po kawę aromatyzowaną. Polecamy Ci np. Zavida Amaretto Almond z delikatną migdałową nutą.

Czym jest Cappuccino i jak powinno się je prawidłowo pić?

Nie masz ochoty na mocną czarną kawę, a Caffe Latte ma dla Ciebie za dużo mleka? W takim razie dobrym wyborem może okazać się Cappuccino. W przeciwieństwie do Caffe Latte Cappuccino zawiera mniej mleka – przyjmuje się, że do 1 porcji espresso należy dodać ½ szklanki mleka. Zamiast pamiętać o idealnych proporcjach, możesz sięgnąć po kawę w kapsułkach.

Gotowe cappuccino podawane jest w eleganckich szklankach. Zazwyczaj mają one pojemność około 190 ml.

Trendy z Wielkiej Brytanii — bawarka i kawa po irlandzku

Na co dzień pijesz kawę bezkofeinową, ale raz na jakiś czas masz ochotę na coś innego? Dobrą alternatywą jest tzw. bawarka, która cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii. W związku z tym ławo się domyślić, że nie chodzi wcale o kawę, ale herbatę i to z dodatkiem mleka! Innym trendem, który przybył do nas z Wielkiej Brytanii, jest kawa po irlandzku, czyli z dodatkiem whiskey.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel